ଆଧୁନିକ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଆଜି ବି ରହିଛି ପାରମ୍ପରିକ ଚାହିଦା

0 207

ଆଧୁନିକ ଭାରତୀୟ ଯୁବପୀଢ଼ି ଅନଲାଇନ ସପିଂଙ୍ଗ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି, ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ କଥା ଉଠେ ପାରମ୍ପରିକ ଜିନିଷ ପ୍ରତି, ସେତେବେଳେ ଲୋକେ ସହରର ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାରକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ଏମିତି ବଜାର ଭାରତରେ ବହୁତ ଅଛି । ପ୍ରାୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟର କାରିଗରୀ କିଛି ନା କିଛି ଜିନିଷ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ । ଜିନିଷ କିଣିବା ପାଇଁ ମାଧ୍ୟମ ହେଇଛି ଏହି ବଜାର । ଭାରତର କିଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାରମ୍ପରିକ ବଜାର ଜାଣନ୍ତୁ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଟ, ଦିଲ୍ଲୀ

ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଇଏନଏ ବଜାରର ଠିକ ସାମ୍ନାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଟ ରହିଛି । ସେଠାରୁ ଆପଣ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ସୁନ୍ଦର ଜିନିଷ କିଣି ପାରିବେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏଠାକୁ ଆସି ଆପଣ ସୁରଟ ଠାରୁ ଶିମଳା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଠାରୁ ମେଘାଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିନିଷ କିଣି ମଜା ନେଇ ପାରିବେ ।

ଜୋହରି ବଜାର, ଜୟପୁର


ସବୁ ପ୍ରକାର ଗହଣାର ନୂଆ କଲେକଶନ ସଂପିଙ୍ଗ ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁର ହେଉଛି ଭଳ ସ୍ଥାନ । ଏଠାରେ ଏମିତି ଅନେକ ବଜାର ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରୁ ଆପଣ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ଓ ରତ୍ନ ପଥର କିଣି ପାରିବେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସହିତ ।

ଇମା ବଜାର, ମଣିପୁର


ଏହି ବଜାରରେ ହାରାହାରି ୩୫୦୦ ମହିଳାମାନ ଜିନିଷପତ୍ର ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଏହାକୁ ମଦର ବଜାର ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଥାଏ । ଏହା ବହୁତ ବଡ ବଜାର, ଯେଉଁଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ମିଳିଯିବ । ବଜାରର ଗୋଟିଏ ଭାଗରେ ପାରମ୍ପାରିକ ଖାଇବା- ପିଇବାର ଆଇଟମ ମିଲିଥାଏ ।

ଲକ୍କଡ ବଜାର, ଶିମଳା


ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ମନ୍ଦିର, ଘର ଓ ଘର ସଜାଇବାର ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ବନାଇବା ପାଇଁ କାଠର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଶିମିଳାର ଲକ୍କଡ ବଜାରରେ ବହୁତ ପ୍ରକାର କାଠ ମିଲିଥାଏ ।

ନୂଆ ବଜାର, କୋଲକାତା


କୋଲକାତର ଲିଂଡସେ ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଏହି ବଜାରରେ ବ୍ରିଟିଶର ସ୍ମୁତିଚିହ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ତାହା ଆର୍କିଟେକଚର ହେଇଥାଉ ବା ଏଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଜିନିଷ । ଛୋଟ ଜାଗାରେ ଏଠାରେ ଏତେ ଦୋକାନ ଦେଖି ଆର୍ଶ୍ଚଯ୍ୟ ଲାଗେ ।

କନୌଜ ବଜାର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ


ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କନୌଜ ଜିଲ୍ଲାକୁ ପରଫ୍ୟୁମ କ୍ୟାପିଟାଲ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଥାଏ । ଉଚ୍ଚକୋଟିର ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀର ଜମାନାରେ ମଧ୍ୟ କନୌଜରେ ପରଫ୍ୟୁମ ବନାଇବା ପାଇଁ ପୁରୁଣା ପାରମ୍ପାରିକ ଶୈଳୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।

ଲାଡ ବଜାର, ହାଇଦ୍ରାବାଦ


ଲାଡ ବଜାରକୁ ଚୁଡି ବଜାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଗହଣାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ବଜାରକୁ ନିଶ୍ଚତ ଥରେ ଟିଏ ବୁଲିବାକୁ ଆସନ୍ତୁ । ଏଠାରେ ହାରାହାରି ୧୦୦ ଦୋକାନ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏତେ ପ୍ରକାର ଚୁଡି ରହିଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଭାବିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବ ଯେ ଆପଣ କେଉଁଟା ନେବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.