ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ- ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍‌ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଇ-ପାସ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

0 1,424

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍‌ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ ଆପ୍ ଇ-ପାସ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ବନ୍ଦ ବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଆରୋଗିଆ ସେତୁ ଆପ୍ ଏକ ଇ-ପାସ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲ ୧୧ତାରିଖରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି COVID-19 ବିରୋଧ ଲଢେଇରେ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ମୋବାଇର୍‌ ଆପ୍‌ ଏବଂ ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯାତ୍ରାକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଇ-ପାସ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ।
ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ଜନସାଧାରଣ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍‌ ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ୍‌ କରିବା ସହ ଏହାକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଓ ସିଙ୍ଗାପୁର କିପରି ସଫଳତା ପାଇଲେ ସେ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ସେହି ଅନୁଭୂତି ଆଧାରରେ ଭାରତ ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯାହା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଦେଶର ମୁକାବିଲାରେ ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ ହେବ। ଆପ୍ ହୋଇପାରିବେ । ଏହା ଏକ ଇ-ପାସ୍ ହେବାର ସହ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରାକୁ ସହଜ କରିପାରିବ ବୋଲି ପିଏମଓ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ଆପ୍‌କୁ “ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ସହ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍‌କୁ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌କୁ ହଟାଇବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହାକୁ ଆଉ ୨ ସପ୍ତାହ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ‘ ଜାନ୍‌ ଭି ଜାହାନ୍‌ ଭି’ କହିଛନ୍ତ ।

‘ପୂର୍ବରୁ ଜାନ୍‌ ତୋ ଜାହାନ୍‌ ହେ’ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା । ଏବେ ” ଜାନ୍‌ ଭି ଜାହାନ୍‌ ଭି” ବୋଲି ମୋଦୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍‌ କ’ଣ –
ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଆକଳନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ | ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଆଲଗୋରିଦମ ଏବଂ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପ୍ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବା ୟୁଜର୍ଙ୍କ ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ଆଧାରରେ ଏହାକୁ ଗଣନା କରେ |
ଏହାକୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ରେ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଲ୍‌ କଲେ ଏହା ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଫୋନ୍‌ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରେ । ଏହା ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଲ୍‌କାରୀଙ୍କ ଗୋପନୀୟତାକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏହା ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା ପଜେଟିଭ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ ।

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସମସ୍ତ ଗୋପନୀୟତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ । ୧୧ଟି ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ଆପ୍ ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ସାରା ଭାରତରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଓ ଏହା ଅତି ଉପାଦେୟ ବୋଲି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଟେଲିମେଡିସିନ୍‌ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ହାଟ,ବଜାର ମାର୍କେଟ ଓ ମଣ୍ଡିରେ ଭିଡ ରୋକିବା ସହ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ସିଧାସଳଖ ପନିପରିବା ଓ ଶସ୍ୟ କିଣିବା ପାଇଁ ଏପିଏମ୍‌ସି ଆଇନ୍‌କୁ ପ୍ରଣୟନ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ଏହା ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.